Indlæser Begivenheder

« Alle Begivenheder

Klimapolitisk topmøde – i to dele

28. august / 11:00 - 16:00

Politikerne stiller spørgsmålene og Klimafolkemødets gæster giver svarene

Med udgangspunkt i politikeres spørgsmål om, hvordan vi accelererer den grønne omstilling, samskaber vi først løsninger på fremtidens klimaadfærd sammen med borgere, kommuner og virksomheder. Derefter giver politikerne deres respons og viser, hvordan idéerne kan omsættes til handling. Velkommen til Klimapolitisk Topmøde i to dele.

Del 1: Spørgsmål-Svar klokken 11- 12 på Orange

Vi har brug for fremdrift for at tro på, at det er realistisk at indfri de grønne ambitioner. Til topmødets første del er der fokus på samskabelsen af fremtidens klimaadfærd og tværgående initiativer med kommuner, borgere og virksomheder. Kom og hør politikernes egne spørgsmål til, hvordan vi bedst skaber lokal klimahandling indenfor transport, byggeri og grønne fællesskaber. Og vær med til at finde svarene sammen med andre gæster på Klimafolkemødet.

Del 2: Politisk eftersyn klokken 15-16 på Grøn

På topmødets anden etape vil de politiske deltagere give respons på de løsninger af fremtidens klimaadfærd, som borgere og virksomheder har skabt i første del. Politikerne får input til de spørgsmål, de har stillet om, hvordan vi sammen kan accelerere klimahandling. De skabte ideer får et politisk eftersyn og politikerne deler, hvordan de vil arbejde videre med de nye input.

Praktisk information

Tid: Torsdag den 28. august 2025, klokken 11.00-12.00 og 15.00-16.00 

Sted: Klokken 11.00-12.00 på Orange scene og klokken 15.00-16.00 på Grøn scene

Klimafolkemødet

KulturØpladsen
Havnegade 6
5500 Middelfart

Kontakt
Anna Thormann Boesen

Anne Thormann

Vicedirektør og Programchef for Klimaplaner, Data og Mobilitet
anth@gate21.dk

Klimafolkemødet 2025

Detaljer

Dato:
28. august
Tidspunkt:
11:00 - 16:00
Begivenhed Kategori:

Sted

Klimafolkemødet i Middelfart
KulturØpladsen
Middelfart, Denmark