Gate 21
  • Sådan arbejder vi
    • Metoder
    • Fokusområder
  • Partnerskabet
    • Partnerskabet i Gate 21
    • Partnere og medlemmer
    • Bestyrelse
  • Projekter
    • Energi
    • Mobilitet
    • Cirkulær omstilling
    • Bygninger
    • Data
    • Klimaplaner
    • Arealer
    • Trafikstøj
  • Viden og Værktøjer
  • Nyheder
  • Arrangementer
  • Kontakt
    • Medarbejdere
    • Job
    • Presse
    • Kontakt og find vej

Fem kommuner driver på udviklingen, om at kunne indkøbe opskalering af digitale løsninger

By peter.liljenberg@gate21.dk on 7. november 2024
Gate 21 / Nyheder / Energi / Fem kommuner driver på udviklingen, om at kunne indkøbe opskalering af digitale løsninger
07. november 2024

Fem kommuner driver på udviklingen, om at kunne indkøbe opskalering af digitale løsninger

Mange kommuner har indset, at der med digitalisering følger helt nye muligheder for at tænke datadrevne løsninger ind i den grønne omstilling. Her spiller de fleksible dynamiske indkøbssystemer en vigtig rolle, fordi de letter arbejdet med indkøb og udbud af IoT-løsninger. Fem danske kommuner, Gate 21, KL, KOMBIT og SKI samarbejder nu om udviklingen af et dynamisk indkøbssystem, der skal gøre det lettere at indkøbe og dermed opskalere løsningerne efter de er afprøvet – hvilket er afgørende for at nå klimamålene.

Entos AI-drevet platform er blevet indkøbt gennem en fælles indkøbsproces blandt de fem deltagende kommuner.

Det dynamisk indkøbssystem giver offentlige institutioner mulighed for løbende at invitere relevante virksomheder til at byde ind. I modsætning til traditionelle rammeaftaler kan, leverandører tilslutte sig systemet når som helst under dets levetid og deltage i mini-udbud, hvilket giver en mere fleksibel og åben indkøbsproces.

Den indkøbsmetode gør det muligt for offentlige organisationer at modtage hurtigere og skræddersyede tilbud inden for definerede kategorier, som måske ellers ikke ville egne sig til at blive indkøbt igennem en rammeaftale. Det er særligt fordelagtigt for tjenester og produkter med hurtig teknologisk udvikling og mange, mindre aktører – f.eks. digitale tjenester som Internet of Things (IoT); en mulighed, som projektet GreenInsight kigger ind i.

Nu ønsker de fem partnerkommuner i projektet GreenInsight; Høje-Taastrup Kommune, Rødovre Kommune, Ballerup Kommune, Rudersdal Kommune og Sorø Kommune; og den Danske virksomhed Ento sammen med SKI, at gå endnu længere og arbejder derfor for at muliggøre en forenklet indkøbsproces, for at understøtte selve opskaleringen af enten den samme løsning eller lignende løsninger. Det betyder i praksis, at enhver IoT-løsning, der er tilbydes i det nye dynamiske indkøbssystem, nemt kan indkøbes af det offentlige og herved hurtigere skaleres op.

I Gate 21 planlægger vi at bruge vores projekter strategisk til at modne løsninger og herefter bringe dem ind på SKI’s hylder. Det betyder, at kommunerne får lettere adgang til innovative og skalerbare løsninger, som kan udrulles hurtigere og med større effekt,
Morten Koed Rasmussen, Seniorprojektleder, Gate 21

Det første eksempel, der nu testes gennem hele indkøbsprocessen, handler om at reducere energiforbruget og CO2-udledningen fra kommunale bygninger ved hjælp af AI-teknologi.

Alle fem deltagende kommuner har individuelt valgt at indgå aftaler med firmaet Ento, som har leveret en AI-baseret IoT-platform til at løse udfordringen. Ved at omfavne åbne, skalerbare og fremtidssikrede platforme, som for eksempel Entos, der kan tilpasses og udvikles over tid, er kommunerne bedre rustet til at imødekomme de skiftende behov og ambitioner inden for den offentlige sektor.

Det indebærer også en mere strategisk tilgang til data og AI, og ikke kun en mulighed for at optimere ressourceforbruget, men også en chance for at sætte nye standarder for, hvordan teknologi kan anvendes til at opnå reelle og målbare forbedringer i samfundet.

Brugen af dette slags AI-værktøj kan være en stor hjælp til at få et overblik og samle input i samskabelse med for eksempel borgere, og samskabelse er en af de vigtigste ting, vi skal fokusere på i klimakampen for at få folk med.
Adam Goslett, Souchef, CSR og Bæredygtighed, SKI

Ved at samle kræfterne kan kommunerne ikke blot opnå stordriftsfordele, men også udveksle viden og erfaringer, der accelererer overgangen til mere bæredygtige og intelligente bygninger. Dette initiativ kan tjene som en model for andre kommuner og offentlige institutioner, der ønsker at forbedre deres energieffektivitet og bæredygtighed gennem intelligent teknologi.

Du kan læse mere om projektet GreenInsight her.

Nyt netværk vil forvandle opskyllet tang og ålegræs til ressource
5. maj 2025
Cirkulær Omstilling

Nyt netværk vil forvandle opskyllet tang og ålegræs til ressource

Et nyt kystnetværk åbner dørene for alle, der arbejder med – eller er nysgerrige på – mulighederne i strandopskyl som tang og ålegræs. Målet er at dele viden, udvikle løsninger og ...

Læs mere
Vejen til lavtemperaturfjernvarme i etageboliger
2. maj 2025
Energi

Vejen til lavtemperaturfjernvarme i etageboliger

Bygningsmassen gemmer på et betydeligt potentiale for energibesparelser og balancering af energisystemet.

Læs mere
Ny sekretariatsleder skal styrke CO₂-indsatsen i Østdanmark 
10. april 2025
Energi, Klimaplaner

Ny sekretariatsleder skal styrke CO₂-indsatsen i Østdanmark 

Trine Tougaard er tiltrådt som ny sekretariatsleder for CCS Zealand - et østdansk partnerskab for CCS-fangst, -lagring og -anvendelse faciliteret af Gate 21. 

Læs mere
borgerinvolveringenergieffektiviseringenergirenovering
Tema: Data.
Share
ForrigeVarmeplanlægning bliver nemmere og billigere med nyt værktøj fra regionerne
NæsteNyt værktøj: Kollektive indsigter som grundlag for beslutning i den grønne omstilling
  • Gate21 Logo
    • Om Gate 21
    • Nyheder
    • Presse
    • Kontakt
    • Job
    • Privatlivs- og cookiepolitik
    • Whistleblowerordning
  • Tilmeld dig Gate 21’s nyhedsbrev

    Bliv inspireret til konkret klimahandling inden for energi, mobilitet, cirkulær omstilling, bygninger, data, arealer, trafikstøj og klimaplaner.

    Tilmeld dig her

  • Gate 21 – Liljens Kvarter 2 – DK-2620 Albertslund
  • CVR: 32 11 28 46
  • Telefon: 3111 4040
  • gate21@gate21.dk
© 2025 Gate 21
  • Sådan arbejder vi
    • Metoder
    • Fokusområder
  • Partnerskabet
    • Partnerskabet i Gate 21
    • Partnere og medlemmer
    • Bestyrelse
  • Projekter
    • Energi
    • Mobilitet
    • Cirkulær omstilling
    • Bygninger
    • Data
    • Klimaplaner
    • Arealer
    • Trafikstøj
  • Viden og Værktøjer
  • Nyheder
  • Arrangementer
  • Kontakt
    • Medarbejdere
    • Job
    • Presse
    • Kontakt og find vej